Tynki Rzeszów

tynki gliniane rzeszów

Tynki Rzeszów – Tynki gliniane zewnętrzne i wewnętrzne

Powszechnie wiadomo, że warto zdrowo się odżywiać, kupować jedzenie nieprzetworzone lub pochodzące z ekologicznej produkcji. Podobnie jest w przypadku materiałów budowlanych jakimi się otaczamy. Ważne jest aby były to materiały, które nie mają negatywnego wpływu na człowieka. Takimi produktami są tynki gliniane, które w odróżnieniu od tynków gipsowych czy cementowo-wapiennych nie zawierają w swoim składzie żadnych szkodliwych substancji. Poniżej postaram się przybliżyć Państwu różnice i obalić nieprawdziwe informacje na temat powszechnie stosowanych na rynku rodzajów tynków.

Tynk gipsowy

Tynki gipsowe produkowane są w zdecydowanej większości (oczywiście są tynki na bazie gipsu naturalnego) z gipsu, który powstaje w procesie odsiarczenia spalin w elektrowniach. Nie trzeba być specjalistą żeby wiedzieć, że taki gips wyłapuje w tym procesie całą „Tablicę Mendelejewa”. Wystarczy sprawdzić gdzie zlokalizowane są zakłady produkcyjne tynków gipsowych bądź płyt kartonowo-gipsowych! Gips syntetyczny ma zatem niewiele wspólnego z gipsem naturalnym.

Proszę sobie wyobrazić, że wprowadzamy te wszystkie pierwiastki chemiczne do naszego domu, w którym spędzamy większą część czasu, w którym jemy, pracujemy i odpoczywamy. Zdolność tynków gipsowych do pochłaniania wilgoci – kolejna bzdura. Szczególnie kiedy weźmiemy pod uwagę fakt, że większość takich tynków jest później zagruntowana i pomalowana farbami lateksowymi, które całkowicie ograniczają migrację wilgoci w głąb przegrody.

Tynk cementowo-wapienny

tynki gliniane rzeszówTynki cementowo-wapienne, zwane są często tynkami tradycyjnymi, szczególnie na Podkarpaciu. Już sam fakt, że zawierają w składzie cementy oraz wodorotlenek wapnia powinien być zdyskwalifikowany jako możliwy do użycia wewnątrz pomieszczeń. W większości na zastosowanie tynków cementowo-wapiennych decydują się osoby nie przekonane do gipsu. Tak naprawdę nie wiadomo co gorsze.

Przecież to tynki gliniane są naszymi tradycyjnymi tynkami. Stosowane jako pierwsze, najbardziej powszechne i dostępne, przecież Polska na glinie leży. Z powodzeniem tynki gliniane używane były do tynkowania wewnątrz jak i na zewnątrz budynków, chociażby jako wypełnienie przestrzeni pomiędzy balami drewnianymi. Tynki gliniane w odróżnieniu o tynków gipsowych czy tynków cementowo-wapiennych zawierają w składzie wyłącznie materiały pochodzenia naturalnego, glinę, piasek oraz ewentualnie dodatki jak np. sieczka słomiana. Produkcja tynków glinianych nie wymaga ogromnych ilości energii oraz nawet w najmniejszym stopniu nie zanieczyszcza środowiska. Tynk gliniany wpisuje się zatem w nurt budownictwa naturalnego, który obecnie zdobywa coraz większą popularność i udział w rynku budowlanym. Nie oznacza to oczywiście, że nie można zastosować tynków glinianych w budynkach innych niż naturalne, wręcz przeciwnie.

W celu uzyskania szczegółowych informacji o tynkach glinianych, możliwościach ich zastosowania w Twoim domu zapraszam do kontaktu. Chętnie podzielimy się naszym doświadczeniem i wiedzą na temat naturalnych materiałów budowlanych.

Chcesz skorzystać z naszej oferty?
Interesują cię tynki gliniane Rzeszów? Skontaktuj się z nami!

Tynki gliniane Augustów
Tynki gliniane Bydgoszcz
Tynki gliniane Olsztyn