Naturalne domy z gliny
Niegdyś budynki z gliny kojarzone były tylko i wyłącznie jako prymitywne lepianki. Obecnie technologia sprawia, że wykorzystywanie naturalnych materiałów budowlanych pozwala stworzyć nowoczesne i trwałe domy, będące jednocześnie tanie w użytkowaniu a do tego naturalne!
Praktycznie cała Europa Zachodnia może pochwalić się glinianymi osiedlami i wbrew pozorom nie jest to niczym dziwnym, a wręcz przeciwnie powstają kolejne wspaniałe domy z gliny. Szczególnie można je zaobserwować we Francji i w Niemczech, gdzie ekologia jest czymś naprawdę ważnym, co więcej stała się już poniekąd modą, która nie chce minąć. Naturalne materiały budowlane mają jedną zasadniczą zaletę – nie zawierają żadnych substancji będących w jakikolwiek sposób szkodliwe dla życia i zdrowia, a dodatkowo są w zupełności biodegradowalne. Domy z gliny to przedsięwzięcie, na które materiał pozyskuje się bez użycia chemikaliów, będących niekiedy bardzo szkodliwymi, a także niedużym nakładem energii.
Naturalne tynki gliniane
Można powiedzieć kolokwialnie, że domy z gliny mają swoje płuca i oddychają, regulując poziom wilgoci w pomieszczeniach. Tynki gliniane mają właściwości antyalergiczne między innymi poprzez zapobieganie powstawaniu jakichkolwiek śladów pleśni na ścianach. Jak wiadomo wszelkie grzyby są szkodliwe dla zdrowia i są przyczyną powstawania astmy i alergii. Co więcej gliniane tynki niwelują nieprzyjemne zapachy, kurz, czy inne szkodliwe substancje jak chociażby dym papierosowy.
Mimo, że klimat w Polsce ostatnimi czasy zdecydowanie się ocieplił, to nie zmienia to faktu, że pojęcie sezonu grzewczego nadal występuje. Warto więc zaopatrzyć swój dom w odpowiedni system ogrzewania. Wiadomo jednak, że ogrzewanie może sporo kosztować i chociaż zimy są mniej srogie niż kilkanaście lat temu to nadal trudno sobie wyobrazić, że przebywamy w zimnym i wilgotnym pomieszczeniu. Niestety energia grzewcza raczej nie zmieni swojej ceny, co gorsze z sezonu na sezon opłaty mogą być coraz większe. Zasada jest prosta – jeśli bardziej skupimy się na ociepleniu naszego domu tym mniej będziemy wydawać na jego ogrzewanie. W takim przypadku naturalne tynki gliniane sprawdzają się zdecydowanie lepiej niż tradycyjne budownictwo. Tynki gliniane w zimie trzymają ciepło lepiej i dłużej, natomiast w lecie chronią przed upałami, a więc rozwiązanie idealne!
Domy z gliny, w których zainwestujemy także w ogrzewanie ścienne i podłogowe pozwoli na zwiększenie oszczędności w domowych budżecie. Takie domy na ogrzewanie zimą potrzebują jedynie 15-30 kilowatogodzin na m² powierzchni – odpowiada to 2-3 litrom oleju opałowego lub 2-3 m³ gazu (bierzemy tu pod uwagę odpowiednią szczelność drzwi i okien). Jeśli zatem chcesz oszczędzać i jednocześnie żyć w zdrowym środowisku to zdecyduj się na domy z gliny i naturalne tynki gliniane.