Montaż ogrzewania ściennego
Oprócz tynkowania w swojej ofercie mamy również montaż ogrzewania ściennego, które jest najzdrowszym i najbardziej ekonomicznym rodzajem ogrzewania. Działa podobnie jak ogrzewanie podłogowe, tylko instalacja jest umieszczona na ścianie. Jest to o tyle korzystne, gdyż ciepło jest powoli oddawane ze ścian, zimne powietrze z zewnątrz nie przechodzi do środka i nie oziębia to dodatkowo pomieszczenia, a ciepło nie jest ograniczane np. dywanem czy meblami.
Instalacja szybko się nagrzewa, a odczuwalna temperatura jest wyższa, niż temperatura powietrza w pomieszczeniu, co pozwala na zminimalizowanie kosztów zużycia energii o ok. 15%. Ponadto jest polecane dla alergików, gdyż osusza ściany, dzięki czemu eliminuje zagrożenia ze strony pleśni i grzybów.
Naszym klientom polecamy połączenie ogrzewania ściennego z tynkiem glinianym. W takim połączeniu glina działa jak piec – akumuluje ciepło, a potem powoli je oddaje. Posiada również właściwości wyrównywania poziomu wilgotności, poprzez absorpcję wilgoci i odprowadzeniu jej na powierzchnię.
Ogrzewanie ścienne nie musi być powiązane z instalacją centralnego ogrzewania: można je zastosować jako instalację elektryczną w pojedynczych pomieszczeniach.
Ogrzewanie ścienne to jeden z wariantów ogrzewania płaszczyznowego. Działa na podobnej zasadzie jak ogrzewanie podłogowe, jednak przewyższa je pod względem wydajności oraz komfortu użytkowania. Ściana, będąca płaszczyzna grzewczą oddaje ciepło do pomieszczenia na zasadzie promieniowania. Ogrzewanie ścienne można stosować praktycznie w każdym budynku i w każdym pomieszczeniu, ograniczeniem jest jedynie ilość wolnej powierzchni ściany, np przez okna, drzwi oraz duże, wysokie meble.
Ogromną zaletą ogrzewania ściennego jest to, że jest ono pozbawione wad. Oczywiście mowa o systemie dobrze zaprojektowanym i wykonanym.
W odróżnieniu od ogrzewania podłogowego czy grzejnikowego ogrzewanie ścienne zapewnia najwyższy komfort użytkowania, jest idealnym systemem w przypadku niskotemperaturowych źródeł ciepła takich jak pomp ciepła czy gazowych kotłów kondensacyjnych.
Zalety ogrzewania ściennego:
• obniżenie kosztów ogrzewania domu o około 25%, wynika to z faktu możliwości obniżenia temperatury w pomieszczeniu o około 2 stopnie przy zachowaniu komfortu cieplnego, przy dzisiejszych kosztach jakie ponosimy na ogrzewania to bardzo istotna kwestia
• równomierny rozchodzenie się ciepła na całej wysokości pomieszczenia oraz dystrybucja ciepła poprzez promieniowanie
• brak unoszenia się kurzu i alergenów jak w przypadku ogrzewania podłogowego
• komfort cieplny zapewniony przy niższych temperaturach w pomieszczeniu
• możliwość dowolnej aranżacji wnętrza dzięki braku grzejników
• krótki czas potrzebny na nagrzanie powierzchni ściany
• możliwość wykorzystania układu do chłodzenia pomieszczeń latem, pozwala to na obniżenie temperatury w pomieszczeniu o około 3-4 stopnie w stosunku do temperatury zewnętrznej
Zastosowanie tynku glinianego w systemie ogrzewania ściennego:
Tynk gliniany to najlepszy materiał do tynkowania ścian z ogrzewaniem ściennym. Glina posiada dużą pojemność cieplną oraz zdolność do akumulowania ciepła przez określony czas oraz oddawania go w późniejszym czasie do pomieszczenia. Tynk gliniany jest odporny na działanie temperatury więc można zastosować wyższą temperaturę wody w układzie grzewczym ściany, co przekłada bezpośrednio na większą wydajność ogrzewania ściennego.