Narcos Narcos

Płyty gliniane

Naturalne płyty gliniane

Zastosowanie płyt glinianych do zabudowy ścian i sufitów w budynkach o konstrukcji drewnianej, szkieletowej, z bali, w technologii straw bale, z gliny lekkiej lub w technologii Steico to doskonała, naturalna alternatywa dla płyt gipsowo-kartonowych. Pozwala na ograniczenie wilgoci do minimum w porównaniu do tradycyjnego tynkowania, które w niektórych typach budynków jest nawet niemożliwe właśnie ze względu na wilgoć wydzielaną podczas schnięcia tynku glinianego. Znacząco skraca się w ten sposób czas potrzebny na realizację prac. Nie bez znaczenia jest także fakt obniżenia kosztów inwestycji.

produkcja plyt glinianych
płyty gliniane
płyty gliniane

Właściwości płyt glinianych:

Płyty gliniane są w stu procentach naturalne, zostały wyprodukowane z gliny. Nie mają żadnych chemicznych dodatków. Stanowią doskonały zamiennik płyt OSB i płyt kartonowo-gipsowych. Mają nad nimi przewagę, gdyż doskonale regulują wilgotność, która utrzymuje się na poziomie 45-55%. Jest to wartość optymalna, pozwala stworzyć w pomieszczeniu znakomity, przede wszystkim zdrowy mikroklimat. Poza tym do wytworzenia płyt glinianych nie potrzeba ogromnych nakładów energii, tak jak ma to miejsce w przypadku produktów na bazie cementu czy gipsu. Dodatkowo można je zastosować w miejscach, gdzie nie może być zastosowany jako warstwa spodnia, tynk gliniany. Ma to związek z dużą ilością wilgoci wydzielaną podczas schnięcia tynku. Są takie budynki, których konstrukcja by na to nie pozwalała, dlatego świetnie sprawdzi się w takim przypadku zabudowa z płyt glinianych. Płyty gliniane są bezkonkurencyjne zarówno w swej prostocie, jak i korzyściach jakie niesie ze sobą ich wykorzystanie.

płyty gliniane

Montaż płyt glinianych:

Montaż płyt glinianych nie wymaga wykwalifikowanej ekipy i specjalistycznego sprzętu. Płyty gliniane montuje się za pomocą łączników mechanicznych bezpośrednio do ścian. W razie potrzeby płytę glinianą możemy przyciąć do pożądanego rozmiaru za pomocą piły tarczowej. Aby zapobiegać pęknięciom, które mogłyby powstać na miejscu styku płyt, nakłada się tynk gliniany drobnoziarnisty wraz z siatką podtynkową na całej powierzchni ściany.

Wykończenie powierzchni płyt glinianych:

Glina jest materiałem bardzo plastycznym, łatwo formowalnym, który daje nam nieograniczone możliwości twórcze. Wystarczy odrobina kreatywności i nasz dom dzięki różnorodności materiałów i kolorów może zyskać niepowtarzalny charakter. Tynk gliniany umieszczony na warstwie płyt glinianych pozwala na ręczne stworzenie zróżnicowanych struktur. Nasza powierzchnia może być gładka, chropowata, może przybierać wielorakie kształty. Tutaj ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Warstwę tynku możemy pomalować farbami glinianymi, które również możemy mieszać ze sobą tworząc unikatowe wnętrza.

Prefabrykowane, systemowe płyty gliniane z ogrzewaniem ściennym:

Oprócz standardowych płyt w naszej ofercie znajdują się płyty grzewcze, czyli takie, które zawierają w sobie rury i połączone z instalacją c.o. budynku tworzą system ogrzewania ściennego. Zastosowanie płyt glinianych w systemie ogrzewania ściennego to idealne wykorzystanie właściwości materiału oraz zwiększenie efektywności działania.