Poradnik

PORADNIK

Wszystko o tynkach glinianych

1. Na jakie ściany mogą być nakładane tynki gliniane?

Tynki gliniane z powodzeniem mogą być stosowane na wszystkich typach ścian, na których stosuje się powszechne rodzaje tynków tj. tynki cementowo-wapienne czy gipsowe. Podłoże musi być szorstkie, chłonne oraz wolne od kurzu.

2. Jaka jest żywotność tynków glinianych?

Starannie i fachowo wykonane tynki gliniane mogą przetrwać wiele dekad a nawet wieków. Tynk gliniany jako jedyny, można po okresie użytkowania wykorzystać ponownie, wystarczy go wymieszać z wodą i ponownie nałożyć na ścianę.

3. Dlaczego w dzisiejszych czasach nadal warto wykorzystywać glinę do budowy czy wykończenia wnętrz budynków?

Nie można zrezygnować ze stosowania gliny w budownictwie ze względu na aspekt ekologiczny i jej korzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto zwrócić uwagę nie tylko na to czy zdrowo się odżywiamy ale również jakimi materiałami się otaczamy, przecież większość dnia spędzamy w pomieszczeniu.

4. Czy można kłaść tynki gliniane na drewno?

Można, jednak trzeba pamiętać o tym, że tynk gliniany nie będzie “trzymał się” drewna. Dlatego w przypadku tynkowania ścian z bali drewnianych, desek czy płyt OSB należy zastosować nośnik tynku w postaci np. mat trzcinowych.

5. Czy można tynkować gliną ściany z ogrzewaniem ściennym?

Można, w tym przypadku należy wykonać tynk gliniany w trzech warstwach, dwóch warstwach tynku glinianego gruboziarnistego i jednej wykończeniowej. Pierwszą warstwę wykonujemy do wysokości rurek grzewczych, po jej wyschnięciu nakładamy drugą, tak aby zakryć ogrzewanie i wyprowadzić powierzchnię ścian. Trzecia warstwa, w zależności od wymagań co do rodzaju wykończenia powierzchni, to tynk gliniany drobnoziarnisty malowany farbami glinianymi albo barwiony, szlachetny tynk gliniany.

6. Czy tynk gliniany jest odporny na wodę?

Nie, tynk gliniany rozpuszcza się kiedy potraktujemy go dużą ilością wody. Jednak prawidłowo wykonany tynk gliniany nie zostanie uszkodzony w większości przypadków jakie mogą wystąpić podczas użytkowania domu. Dodatkowo zastosowanie gruntu kazeinowego zmniejsza chłonność oraz wzmacnia powierzchnię tynku glinianego.

7. Czy można stosować tynki gliniane w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, np w łazience czy kuchni?

Tynk gliniany pochłania wilgoć z powietrza jedynie do pewnego momentu i w tym zakresie pozostaje stabilny. Oznacza to, że z powodzeniem można stosować tynki gliniane w takich pomieszczeniach.

8. Czy można nakładać tynki gliniane maszynowo, przy pomocy agregatów tynkarskich?

Tak, można. Zastosowanie agregatu tynkarskiego usprawnia proces tynkowania i znacznie skraca czas prac.

9. Czy biały tynk gliniany można malować farbami glinianymi?

Oczywiście, że można, chociaż nie ma takiej potrzeby. W odróżnieniu od tynku brązowego zastosowanie białego tynku glinianego nie powoduje efektu „ciemnego pomieszczenia”.

10. Czy biały tynk gliniany jest odporny na uszkodzenia mechaniczne?Wiadomo przecież, że biała glina na bazie której powstaje ten tynk jest słabym lepiszczem.

Tak, biały tynk gliniany wyprodukowany przez naszą firmę jest odporny, co najmniej tak samo jak tynki na bazie brązowej gliny. Było to możliwe dzięki modyfikacji składu białego tynku glinianego. Zapewniamy, że wszystkie składniki tego tynku są naturalne, nie ma wśród nich żadnych chemicznych dodatków polepszających parametry.

Wszystko o ogrzewaniu ściennym

1. Co to jest ogrzewanie ścienne i dlaczego taki system ogrzewania jest korzystny w połączeniu z tynkami glinianymi?

Ogrzewanie ścienne to rodzaj ogrzewania płaszczyznowego, w którym elementem grzejnym jest ściana. Tynki gliniane nagrzewają się, akumulują ciepło żeby przez długi czas po wyłączeniu ogrzewania oddawać je do wnętrza pomieszczeń.

2. Czy instalację ogrzewania ściennego można otynkować tynkiem glinianym?

Tak, tynki gliniane to idealny materiał do „współpracy” z ogrzewaniem ściennym, glina akumuluje ciepło i oddaje do pomieszczenia jeszcze przez długi czas po wyłączeniu ogrzewania

3. Czy system ogrzewania ściennego może służyć do chłodzenia pomieszczeń latem?

Tak, można w ten sposób obniżyć temperaturę wewnętrzną o kilka stopni, co w upalne dni poprawi komfort przebywania w pomieszczeniach.

4. Czy po zamontowaniu ogrzewania ściennego można powiesić coś na ścianie?

Tak, należy jednak zwrócić uwagę aby nie uszkodzić rurek, które znajdują się pod tynkiem.

5. Czy na ścianie z ogrzewaniem ściennym można wieszać meble, szafki lub ciężkie przedmioty, np uchwyt do TV?

Również w tym przypadku nie można dopuścić do uszkodzenia instalacji, jednak możliwość powieszenia ciężkich przedmiotów na ścianie zależy od jej konstrukcji, łączników, czy jak w przypadku budynków drewnianych szkieletowych od zaprojektowania dodatkowej konstrukcji, która będzie w stanie przejąć obciążenia.

6. Czy montując ogrzewanie ścienne i tynk gliniany dużo traci się na powierzchni pomieszczenia?

Nie, instalacja ogrzewania ściennego wraz z tynkiem glinianym to maksymalnie 40 mm grubości.

7. Jakie korzyści finansowe niesie za sobą zastosowanie ogrzewania ściennego?

Zastosowanie instalacji ogrzewania ściennego pozwala na obniżenie temperatury wewnątrz pomieszczenia o około 2 stopnie C przy zachowaniu komfortu cieplnego. Dzięki temu można obniżyć kosztu ogrzewania nawet o 25%.

8. Czy można zamontować ogrzewanie ścienne w kamienicy lub mieszkaniu, czy tylko w domu jednorodzinnym?

Oczywiście. Ogrzewanie ścienne można zastosować we wszystkich typach budynków, mieszkaniach, szeregówkach, domach jednorodzinnych, blokach, nowym budownictwie oraz obiektach remontowanych.

Pozostałe informacje

1. Co to są farby gliniane?

Farby gliniane to w 100% naturalne, otwarte dyfuzyjnie farby na bazie gliny.

2. Co to jest grunt kazeinowy i w jakim celu się go stosuje?

Grunt kazeinowy to naturalny produkt na bazie kazeiny, który stosuje się w celu wzmocnienia struktury oraz zmniejszenia chłonności powierzchni tynku glinianego.

3. Co to są płyty gliniane?

Płyty gliniane to prefabrykowanie elementy ścienne mające zastosowanie w budynkach, w których nie jest możliwe wykonanie tynków mokrych, np w budynkach drewnianych lub budynkach o konstrukcji szkieletowej. Można powiedzieć obrazowo, że płyty gliniane to naturalny odpowiednik płyty gipsowo-kartonowej. Płyty gliniane montuje się do drewnianej konstrukcji wsporczej, o rozstawie dostosowanym do rozmiaru płyt. Najczęściej płyty gliniane posiadają wymiary 100×62,5 cm i grubość 16 i 22 mm.

4. Czy można łączyć materiały naturalne z tymi powszechnymi?

Częstym zagadnieniem, z jakim spotykamy się w naszej pracy jest łączenie materiałów i technologii naturalnych z tymi powszechnie stosowanymi w budownictwie. Dobrym przykładem jest tynk gliniany na płytach gips-karton. Sytuacja ta występuje na przykład kiedy inwestor w trakcie budowy dowiaduje się o materiałach naturalnych, o ich właściwościach i korzyściach jakie płyną z ich stosowania, ale zamiast naturalnych płyt glinianych są już płyty gipsowo-kartonowe.

Na szczęście z powodzeniem nakładamy tynki gliniane na takich płytach. Z racji tego, że tynk gliniany ma ograniczoną przyczepność do papieru, czyli zewnętrznej warstwy płyty g-k, należy powierzchnię płyt najpierw zagruntować gruntem z piaskiem kwarcowym, np. Betokontakt firmy Knauf. Po wyschnięciu gruntu można tynkować gliną. Grubość warstwy tynku glinianego na płytach zamontowanych pionowo może wynosić około 10 mm, w przypadku zabudowy stropów czy połaci dachów zaleca się stosować jedynie tynk gliniany drobnoziarnisty o grubości nie przekraczającej 3 mm.

Ważnym elementem w tym systemie jest siatka podtynkowa, która zapobiega powstawaniu pęknięć na styku płyt gipsowo-kartonowych.