Wszystko o tynkach glinianych
1. Na jakie ściany mogą być nakładane tynki gliniane?
Tynki gliniane z powodzeniem mogą być stosowane na wszystkich typach ścian, na których stosuje się powszechne rodzaje tynków tj. tynki cementowo-wapienne czy gipsowe. Podłoże musi być szorstkie, chłonne oraz wolne od kurzu.
2. Jaka jest żywotność tynków glinianych?
Starannie i fachowo wykonane tynki gliniane mogą przetrwać wiele dekad a nawet wieków. Tynk gliniany jako jedyny, można po okresie użytkowania wykorzystać ponownie, wystarczy go wymieszać z wodą i ponownie nałożyć na ścianę.
3. Dlaczego w dzisiejszych czasach nadal warto wykorzystywać glinę do budowy czy wykończenia wnętrz budynków?
Nie można zrezygnować ze stosowania gliny w budownictwie ze względu na aspekt ekologiczny i jej korzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto zwrócić uwagę nie tylko na to czy zdrowo się odżywiamy ale również jakimi materiałami się otaczamy, przecież większość dnia spędzamy w pomieszczeniu.
4. Czy można kłaść tynki gliniane na drewno?
Można, jednak trzeba pamiętać o tym, że tynk gliniany nie będzie “trzymał się” drewna. Dlatego w przypadku tynkowania ścian z bali drewnianych, desek czy płyt OSB należy zastosować nośnik tynku w postaci np. mat trzcinowych.
5. Czy można tynkować gliną ściany z ogrzewaniem ściennym?
Można, w tym przypadku należy wykonać tynk gliniany w trzech warstwach, dwóch warstwach tynku glinianego gruboziarnistego i jednej wykończeniowej. Pierwszą warstwę wykonujemy do wysokości rurek grzewczych, po jej wyschnięciu nakładamy drugą, tak aby zakryć ogrzewanie i wyprowadzić powierzchnię ścian. Trzecia warstwa, w zależności od wymagań co do rodzaju wykończenia powierzchni, to tynk gliniany drobnoziarnisty malowany farbami glinianymi albo barwiony, szlachetny tynk gliniany.
6. Czy tynk gliniany jest odporny na wodę?
Nie, tynk gliniany rozpuszcza się kiedy potraktujemy go dużą ilością wody. Jednak prawidłowo wykonany tynk gliniany nie zostanie uszkodzony w większości przypadków jakie mogą wystąpić podczas użytkowania domu. Dodatkowo zastosowanie gruntu kazeinowego zmniejsza chłonność oraz wzmacnia powierzchnię tynku glinianego.
7. Czy można stosować tynki gliniane w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, np w łazience czy kuchni?
Tynk gliniany pochłania wilgoć z powietrza jedynie do pewnego momentu i w tym zakresie pozostaje stabilny. Oznacza to, że z powodzeniem można stosować tynki gliniane w takich pomieszczeniach.
8. Czy można nakładać tynki gliniane maszynowo, przy pomocy agregatów tynkarskich?
Tak, można. Zastosowanie agregatu tynkarskiego usprawnia proces tynkowania i znacznie skraca czas prac.
9. Czy biały tynk gliniany można malować farbami glinianymi?
Oczywiście, że można, chociaż nie ma takiej potrzeby. W odróżnieniu od tynku brązowego zastosowanie białego tynku glinianego nie powoduje efektu „ciemnego pomieszczenia”.
10. Czy biały tynk gliniany jest odporny na uszkodzenia mechaniczne?Wiadomo przecież, że biała glina na bazie której powstaje ten tynk jest słabym lepiszczem.
Tak, biały tynk gliniany wyprodukowany przez naszą firmę jest odporny, co najmniej tak samo jak tynki na bazie brązowej gliny. Było to możliwe dzięki modyfikacji składu białego tynku glinianego. Zapewniamy, że wszystkie składniki tego tynku są naturalne, nie ma wśród nich żadnych chemicznych dodatków polepszających parametry.