REALIZACJE

 

NATURALNE TYNKI GLINIANE WYKONANE U NASZYCH KLIENTÓW

 

Poniżej przedstawiamy zdjęcia z realizacji, wykonywanych przez firmę Santerra Natural Buildings, w których zawsze stosujemy najwyższej jakości produkty, które nie tylko są zgodne ze wszelkimi normami, ale także są idealne do pomieszczeń przeznaczonych dla alergików. Zobaczcie jak prezentują się naturalne tynki gliniane i tynki wapienne w domach naszych klientów. Jeśli jesteście zainteresowani naturalnym budownictwem to możecie być pewni, że takie rozwiązanie jest w pełni energooszczędne, a także przyjazne dla środowiska, a co więcej zdrowe tynki to zdrowe życie.

 

Firma Santerra w ramach prowadzonych realizacji wykorzystuje również szereg produktów firmy Steico. Są to produkty - materiały izolacyjne z włókna drzewnego o najwyższych współczynnikach izolacyjnych dostępnych na rynku. Szeroka oferta produktów jak Steico flex, Steico floor, Steico internal pozwala i znajduje zastosowanie na każdym etapie przeprowadzanego remontu i termomodernizacji budynku nowego jak i starego.

 

 

 

 

 

miejsce:

Rzeszów, Polska

termin:

czerwiec 2017 - tynk gliniany gruboziarnisty

październik 2017 - tynk gliniany drobnoziarnisty

zakres prac:

Wykonanie tynków glinianych dwuwarstwowych na ścianach z pustaków ceramicznych, zabudowa nadproży okiennych płytami glinianymi, tynk drobnoziarnisty na suficie (podłoże płyty gipsowo-kartonowe) na powierzchni 300 m2 

 

 

 

 

miejsce:

Netphen, Niemcy

termin:

luty 2017

zakres prac:

Montaż mat trzcinowych, wyrównanie ścian tynkiem glinianym, montaż płyt Steico Internal, montaż instalacji ogrzewania ściennego, izolacja cieplna od wewnątrz, tynki gliniane.

 

Realizacja polegająca na adaptacji starego budynku w technologii szachulcowej na gabinet fizjoterapii. Prace rozpoczęliśmy od montażu mat trzcinowych na belkach drewnianych jako nośnika tynku glinianego. Następnie wykonaliśmy pierwszą warstwę tynków glinianych w celu wyrównania ścian i przygotowania do kolejnych etapów. 

 

Po wyschnięciu pierwszej warstwy gliny przystąpiliśmy do montażu płyt z wełny drzewnej Steico Internal. Płyty te są przeznaczone do termomodernizacji ścian od wewnątrz, w tym przypadku gwarantują brak strat ciepła z ogrzewania ściennego w kierunku ścian, cała energia cieplna jest przekazywana do wewnątrz pomieszczenia. Płyty Steico Internal zostały przyklejone do tynku glinianego na zaprawie glinianej a następnie przytwierdzone za pomocą łączników mechanicznych. 

 

Kolejnym etapem był montaż instalacji ogrzewania ściennego. Ogrzewanie ścienne jest najbardziej efektywnym i korzystnym dla człowieka systemem ogrzewania. Dodatkowo docieplenie budynku od wewnątrz w połączeniu z tynkami glinianymi ściany grzewcze działają jak piec doskonale akumulując ciepło. Zastosowanie ogrzewania ściennego pozwala na obniżenie temperatury w pomieszczeniu nawet o 2 stopnie Celcjusza przy zachowaniu komfortu cieplnego, co z kolei przekłada się na obniżenie kosztów ogrzewania.

 

Po sprawdzeniu szczelności instalacji ogrzewania ściennego przystąpiliśmy do wykonania tynków glinianych o łącznej grubości 35 mm. 

 

W czasie potrzebnym do wyschnięcia warstwy tynku gruboziarnistego wykonaliśmy zabudowę połaci dachowych z użyciem prefabrykowanych płyt glinianych. Płyty gliniane zostały zamocowane wkrętami ze stali nierdzewnej do drewnianej konstrukcji. Następnie cała na całej powierzchni płyt nałożyliśmy warstwę tynku glinianego drobnoziarnistego.

 

 

  

 

 

miejsce:

Włodawa, Polska

termin:

październik 2016

zakres prac:

Tynki gliniane w naszym wykonaniu mają nie tylko nowoczesną postać. Realizujemy również projekty w tradycyjnym, rustykalnym stylu. Takie naturalne tynki gliniane wykonaliśmy w budynku zlokalizowanym w okolicach Włodawy w województwie lubelskim.

 

Do prac użyliśmy tynku glinianego gruboziarnistego z dodatkiem sieczki słomianej. Tynk wykonaliśmy jako jednowarstwowy, o grubości 15 mm. Wykończenie powierzchni nastąpiło poprzez zacieranie pacami styropianowymi oraz gąbkowanie. Zabiegi te pozwoliły na osiągnięcie mocnej, równej struktury tynku glinianego oraz uwydatnienie zawartej w nim słomy. To z kolei podkreśliło rustykalny charakter wnętrza domu.

 

 

 

 

 

miejsce:

Warszawa, Polska

termin:

wrzesień 2016

zakres prac:

Jako producent farb glinianych chcemy pochwalić się naszą realizacją, którą wykonywaliśmy w rodzimym kraju, a dokładniej w jego stolicy. Nasze farby gliniane to naturalny materiał budowlany, posiadający nie tylko wspaniałe właściwości, ale także doskonale prezentuje się we wnętrzach. W realizacji wykorzystaliśmy farbę glinianą w kolorze Unicorn dust i Eclipsed. Naturalne farby gliniane można bez problemu mieszać dla uzyskania odpowiedniego koloru, a podstawowe kolory znajdziesz naszej w palecie barw.

 

 

  

 

 

miejsce:

Fürth, Niemcy

termin:

lipiec/sierpień 2016

zakres prac:

Kompleksowe wykończenie domu poprzez montaż prefabrykowanych płyt glinianych o grubości 16 mm na powierzchni 420 m2 oraz montaż ogrzewania ściennego na powierzchni 210 m2. Następnie na ścianach, gdzie zostało zamontowane ogrzewanie ścienne został nałożony tynk gliniany gruboziarnisty, a na całości tynk gliniany drobnoziarnisty.

 

Tynk gliniany grubo i drobnoziarnisty był nakładany maszynowo przy pomocy agregatu tynkarskiego. Po wyschnięciu I - warstwy (około2 tygodnie) nałozona została II wartstwa tynku drobnoziarnistego wraz z siatką podtynkową na całej powierzchni co wyeliminowało ryzyko powstania pęknięć tynku na skutek kurczenia gliny (tynku glinianego) lub ruchów konstrukcji budynku. Po wyschnięciu II wartstwy (około 1 tygodnia) tynk gliniany został zagruntowany naturalnym gruntem kazeinowym własnej produkcji.

 

 

 

 

 

miejsce:

Netzschaku, Niemcy

termin:

lipiec 2016

zakres prac:

Natualne tynki gliniane doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach użytkowanych przez alergików, ale nie tylko. Są odpowiednie dla wszystkich, którzy chcą żyć zdrowo. W tej realizacji naturalne tynki gliniane zostały położone na powierzchni 200 m2 i będą służyć domownikom przez długie lata.

 

I warstwa - tynk gliniany, który w swoim składzie zawierał sieczkę słomianą (tynk gliniany ze słomą).

II warstwa - zwykły tynk gliniany drobnoziarnisty o grubości 3 mm.

 

 

 

 

 

miejsce:

Zoutelande, Holandia

termin:

lipiec 2016

zakres prac:

Wykonanie tynków glinianych na kolankowych ścianach z ogrzewaniem ściennym, a także nałożenie tadelaktu, czyli marokańskiego tynku ozdobnego, odpornego na wszelkie działania wody. A to wszystko przy współpracy z firmą Svarok natuurlijke bouw.

 

Pracę wykonaliśmy dla firmy Svarok, która specjalizuje się w budownictwie naturalnym głównie w budowie budynków - domów w technologii strawbale czyli domów z kostek słomy lub powszechnie określanych jako domów ze słomy.

 

 

 

 

 

miejsce:

Overasselt, Holandia

termin:

lipiec 2016

zakres prac:

Wraz z firmą Svarok natuurlijke bouw, czyli wykonawcą budynku, pracowaliśmy przy realizacji projektu w miejscowości Overasselt. Firma Santerra miała za zadanie wykonać tynki zewnętrzne w tymże budynku. Cała realizacja budynku powstała w technologii Strawbale, czyli takiej gdzie głównymi elementami jest glina i słoma.

 

Zewnętrzne tynki wapienne dla firmy Svarok wykonawcy tego budynku - domu ze słomy. Tynki wapienne przeznaczone na zewnątrz i odporne na działanie wody (otwarte dyfuzyjnie i odpowiednie wykonanie pozwala na odprowadzenie wilgoci na zewnątrz przegrody).

 

 

 

 

 

miejsce:

Warszawa, Polska

termin:

czerwiec/lipiec 2016

zakres prac:

Remontowany budynek powojenny. Na całej powierzchni zostały wykonane tynki z gliny.

 

I etap - obejmował - tynk gliniany gruboziarnisty o grubości 30 mm na ścianach z ogrzewaniem ściennym. Ściany pełniące funkcje grzewczą zostały wymurowane z cegieł glinianych tzw. gliny lekkiej

 

II etap - obejmował wykonanie warstwy tynku glinianego drobnoziarnistego o grubości 3-5 mm. Wykonanie tej warstwy pochłonęło sporo naszej pracy aby sprostać wymaganiom naszych klientów. Dzięki temu osiągnęliśmy jednakową strukturę na całej powierzchni tynku glinianego. Całość została zagruntowana gruntem kazeinowym w celu wzmocnienia całej powierzchni tynku.

 

 

 

 

 

miejsce:

Güstrow, Niemcy

termin:

kwiecień/maj 2016

zakres prac:

Kolejna, ciekawa realizacja firmy Santerra Natural Builders. Tym razem wykonaliśmy naturalne tynki gliniane w remontowanym domu. Na wszystkich ścianach zewnętrznych budynku zainstalowano system ogrzewania ściennego, także na ścianach o konstrukcji szkieletowej z poszyciem z płyt OSB. Oczywiście nie stanowiło to przeszkody to tynkowania gliną, zastosowaliśmy nośnik tynku w postaci mat trzcinowych i z powodzeniem nałożyliśmy warstwę tynku o grubości 30 mm. Po wyschnięciu tynku glinianego gruboziarnistego, przyszedł czas na warstwę wykończeniową. Tynk drobnoziarnisty nakładaliśmy tak, aby uzyskać efekt rustykalny, nawiązujący do wieku budynku.

 

 

 

 

 

miejsce:

Węgierka, Polska

termin:

październik/grudzień 2015

zakres prac:

W tej realizacji do naszych zadań należał między innymi montaż mat trzcinowych na ścianach z dyli drewnianych, będących jednocześnie nośnikiem tynków glinianych dwuwarstwowych położonych na powierzchni 150 m2. Ponadto cała powierzchnia tynków glinianych została zagruntowana gruntem kazeinowym. Zajęliśmy się także termomodernizacją ścian zewnętrznych i połaci dachowych przy wykorzystaniu materiałów izolacyjnych z włókien drzewnych firmy Steico, takich jak Steico Flex oraz Steico Universal.

 

Remont domu w Węgierce to pierwszy projekt firmy Santerra Natural Builders w województwie podkarpackim. Węgierka to wioska położona na malowniczych terenach, niedaleko miejscowości Pruchnik, mniej więcej w połowie odległości pomiędzy Przemyślem a Rzeszowem.

 

Inwestorzy zdecydowali się na brązowy tynk gliniany dwuwarstwowy. Przed przystąpieniem do prac tynkarskich konieczne było zastosowanie mat trzcinowych na całej powierzchni ścian drewnianych. Z racji tego, że tynk gliniany nie "trzyma się drewna" maty trzcinowe zapewniły połączenie tynku ze ścianami. Na jednej ze ścian w korytarzu zamontowaliśmy rurki instalacji ogrzewania ściennego. Ze względu na nierówności starych ścian z dyli drewnianych grubość pierwszej warstwy tynku wahała się od 10 do 40 mm. Po wyschnięciu tynku glinianego gruboziarnistego, przystąpiliśmy do nakładania tynku drobnoziarnistego. W celu zabezpieczenia przeciw powstawaniu pęknięć, na całej powierzchni tynków zastosowaliśmy siatkę jutową. Siatka jutowa to naturalny odpowiednik siatki z włókna szklanego. Na koniec tynki gliniane zagruntowaliśmy dwukrotnie naturalnym gruntem kazeinowym.

 

W zakres zlecenia wchodziła również poprawa parametrów izolacyjnych ścian i połaci dachowych. Do tego celu użyliśmy produktów z wełny drzewnej firmy Steico. Wykonaliśmy kompleksowo docieplanie połaci dachowych, które w ogóle nie posiadały izolacji, używając wysokiej jakości membran i mat izolacyjnych Steico Flex. Na ścianach zewnętrznych zamontowaliśmy stelaż pod drewnianą fasadę wentylowaną, przestrzeń pomiędzy konstrukcją wypełniliśmy szczelnie matami Steico Flex. Następnie całość zabudowaliśmy twardymi płytami Steico Universal.

 

 

 

 

 

miejsce:

Freiberg, Niemcy

termin:

wrzesień 2015

zakres prac:

Do naszych prac należało wykonanie tynków glinianych w budynku szachulcowym na powierzchni 200 m2. Dodatkowo firma Santerra wykonywały murowanie z cegieł i z lekkiej gliny, czego efekt można zobaczyć w załączonej galerii zdjęć.

 

W domu o konstrukcji szachulcowej wykonaliśmy naprawy ścian glinianych polegające na uzupełnieniu ubytków cegłami z gliny lekkiej czyli takich które zawierają w swoim składzie dużo sieczki słomianej (słomy).

Następnie przystąpiliśmy do tynkowania ścian naturalnym tynkiem glinianym. na całości ścian w tym budynku wykonaliśmy 2 warstwowy tynk gliniany.

 

I warstwa  grubości około 15 - 40 mm została położona w celu wyprostowania powierzchni ścian.

II warstwa - położenie tynku drobnoziarnistego.

 

Wszystkie prace remontowo-wykończeniowe (remont budynku od wewnątrz) zostały wykonane w niespełna 3 tygodnie. Całość położonych tynków glinianych została zagruntowana gruntem kazeinowym w celu wzmocnienia konstrukcji powierzchni ściany a następnie pomalowana dwukrotnie białymi farbami glinianymi.

 

 

 

 

 

miejsce:

Chemnitz, Niemcy

termin:

czerwiec/wrzesień 2015

zakres prac:

Firma Santerra zajmowała się kompleksową renowacją budynku, liczącego ponad dwieście lat, zbudowanego w technologii szachulcowej. Naturalne tynki gliniane, będące obecnie jednym z najbardziej naturalnych rozwiązań budowlanych zostały tutaj położone na powierzchni aż 500 m2.

 

Firma budowlana Santerra przeprowadziła remont wnętrza domu szachulcowego z 1826 r. Całość prac pochłonęła 1500 roboczogodzin, ale efekt końcowy w pełni wynagrodził zaangażowany wysiłek pracy.

 

Od środka ścian zewnętrznych budynku wymurowaliśmy ścianki z gliny lekkiej pełniących funkcję izolacyjno-cieplną ściany zewnętrznej budynku.

 

Następnie do powstałej ścianki zostały zamontowane płyty gliniane z ogrzewaniem ściennym. Płyty zostały wpięte do instalacji grzewczej budynku. Po przeprowadzonych testach szczelności instalacji grzewczej został nałożony naturalny tynk gliniany gruboziarnisty o grubości około 30 mm a następnie tynk gliniany drobnoziarnisty.

 

W celu wyeliminowania pęknięć została również zastosowana siatka podtynkowa. Po wyschnięciu tynku glinianego ściana została zagruntowana gruntem kazeinowym. Powstała ściana z warstwą tynku glinianego nie była malowana farbami glinianymi. Pozostał wyłącznie efekt naturalnego tynku glinianego na ścianie.

 

 

 

 

 

miejsce:

Kraków, Polska

termin:

marzec/maj 2015

zakres prac:

Na początku 2015 roku zrealizowaliśmy ciekawy projekt remontu mieszkania w kamienicy na Śródmieściu w Krakowie. Ciekawy ze względu na lokalizację, ok 500 m w linii prostej od Zamku Królewskiego na Wawelu, ale także ze względu na zastosowane materiały. Oczywiście chodzi o naturalne tynki gliniane, system ogrzewania ściennego oraz materiały izolacyjne z wełny drzewnej firmy Steico.

 

Pracę rozpoczęliśmy od usunięcia starych tynków, następnie wykonaliśmy izolację ścian zewnętrznych używając do tego płyty Steico Internal. 

 

Są to płyty przeznaczone do termomodernizacji ścian od wewnątrz oraz jako jedyne z pośród produktów Steico do tynkowania naturalnym tynkiem glinianym. Kiedy izolacja ścian została zakończona przystąpiliśmy do montażu ogrzewania ściennego.

 

Następnie wykonaliśmy tynk gliniany gruboziarnisty, którego grubość wynosiła 30 mm. Tak duża ilość tynku była niezbędna aby przykryć instalację ogrzewania ściennego oraz zapewnić pojemność cieplną.

 

 

 

 

 

miejsce:

Aulendorf, Niemcy

termin:

styczeń/luty 2015

zakres prac:

Aulendorf to uzdrowiskowe miasto w Niemczech, niedaleko jeziora Bodeńskiego. Nasza firma miała przyjemność wykonania tam tynków glinianych oraz montażu prefabrykowanych płyt glinianych na piętrze domu jednorodzinnego. 

 

Tynkowaliśmy ściany sypialni oraz pokojów dla dzieci, gdzie w pełni zostaną wykorzystane właściwości tynku glinianego. Regulacja wilgotności, pochłanianie nieprzyjemnych zapachów i zdrowy, naturalny klimat mają ogromne znaczenie szczególnie dla osób z problemami alergicznymi.

 

Wykonaliśmy tynk gliniany dwuwarstwowy o łącznej grubości 20 mm na powierzchni 100 m2 . Powierzchnia tynków została zagruntowana gruntem kazeinowym w celu zmniejszenia chłonności a następnie pomalowana naturalnymi farbami glinianymi.

 

Płyty gliniane zamontowaliśmy drewnianej konstrukcji sufitów w łazience oraz korytarzu. Powierzchnię płyt wykończyliśmy tynkiem glinianym drobnoziarnistym.

 

 

[sigplus] Critical error: Insufficient file system permissions to access the image base folder root/images/galerie/holandia1, or the folder does not exist.

Copyright © 2017. Wszystkie prawa zastrzeżone

Dane kontaktowe:

Łukasz Jaworski

tel. 663 777 459

e-mail: zdrowetynki@gmail.com