naturalne budownictwo z gliny

NATURALNE BUDOWNICTWO DLA LEPSZEGO KLIMATU WNĘTRZ

Biorąc pod uwagę fakt, że przeciętnie przez ponad 90% czasu przebywamy w pomieszczeniach warto zdać sobie sprawę jak ważny jest klimat wewnątrz budynków. Klimat takich miejsc wpływa znacząco na nasze samopoczucie i zdrowie, a nie trzeba przekonywać nikogo jak ważne są to elementy do prawidłowego funkcjonowania.

 

Jeśli temperatura w domu jest za niska lub za wysoka nasze organizmy natychmiast to wyczuwają. Z wilgocią jest inaczej, gdyż nie jesteśmy w stanie do końca poczuć, że w pomieszczeniu zaczyna rozwijać się pleśń, a jest to niestety bardzo groźne dla naszego zdrowia i nie usunięty przez lata może wywołać mnóstwo chorób i spustoszyć układ odpornościowy. Naturalne budownictwo korzysta tylko i wyłącznie z darów natury, dlatego nie ma mowy aby jakikolwiek element miał negatywny wpływ na zdrowie. Stąd glina i tynki gliniane przeżywają renesans i wykorzystywane są w budownictwie, tworząc w ten sposób zdrowe i naturalne domy.

 

Regulacja wilgotności powietrza przez glinę

 

Zważywszy na fakt jak wiele czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych warto kontrolować wilgotność powietrza. Negatywny wpływ na błony śluzowe ma wówczas, gdy spada poniżej 40%, tym samym zwiększa się ryzyko zachorowań i częstych przeziębień, a suche powietrze sprawia, że czyszcząca funkcja tchawicy praktycznie w ogóle przestaje działać co oznacza, że do naszego organizmu dostarczane są szkodliwe substancje. Natomiast wilgotność większa niż 70% może z kolei doprowadzić do przewlekłych stanów reumatycznych. Aby pomieszczenie miało jak najlepszy poziom wilgotności, czyli około 50% warto zastanowić się nad tynkowaniem gliną. Glina bowiem ma wspaniałe właściwości regulujące wilgotność w pomieszczeniach, a co więcej jest w stanie wychwytywać wilgoć produkowaną na co dzień i wykorzystywać ją tam gdzie powietrze jest za suche.

 

nowoczesne budownictwo naturalne tynki gliniane

 

Wpływ wietrzenia na wilgotność w pomieszczeniu

 

Mała wilgotność często jest kojarzona z ogrzewaniem, a to sposób wietrzenia pomieszczeń ma znaczący wpływ na to jaki poziom wilgotności panuje w naszych domach. Przeciętny poziom wilgotności powietrza w Niemczech przy temp. +10°C wynosi na zewnątrz około 80%, przy temp.+20°C – około 75%, zaś najmniejsza wilgotność w okresie zimowym przy -10°C wynosi około 60%. Względna wilgotność obniża się podczas podgrzewania, a skoro zimą do pomieszczenia dostaje się zimne powietrze to automatycznie przy jego ociepleniu obniża się bardzo mocno także i wilgotność. Stąd jeśli temperatura na zewnątrz wynosi 0°C a względna wilgotność to 60% to wilgotność będzie spadać do wartości niższej niż 20%. Dlatego najlepszym sposobem na podtrzymanie odpowiedniej skali wilgotności jest inwestycja w naturalny tynk gliniany ze względu na swą porowatość, samoczynnie regulujący poziom wilgoci w pomieszczeniu.

 

Laboratorium Eksperymentalne Budownictwa na Uniwersytecie w Kassel dowodzą, że nagły wzrost wilgoci z 50% do 80% powoduje iż pierwsza warstwa ściany pokrytej glinianym tynkiem pochłania 300 g wody/m² podczas gdy ściana z cegły wapienno-piaskowej z szalunkiem z drewna świerkowego wchłania tylko 100 g/m². Te same badania pokazały również, że gliniane cegły w ciągu szesnastu dni pochłonęły ponad osiem razy więcej wody niż cegła kratówka i aż trzydzieści razy więcej niż ceramiczna cegła. W ciągu 48 godzin nieotynkowane ściany z gliny o wymiarach 3x4 m na 2,5 m wysokości są w stanie przyjąć 9 litrów wody przy założeniu że wilgotność wzrasta nagle z 50% do 80%. Tą samą ilość wody może ta ściana oddać jeśli wilgotność znów powróciłaby do 50%. Dla porównania ściany o tych samych wymiarach, ale wykonane z ceramicznej cegły są w stanie pochłonąć lub oddać jedynie 0,9 litra wody. To właśnie pokazuje jak ogromne możliwości i właściwości posiada glina i jak bardzo tynk gliniany może pomóc w stworzeniu naturalnego środowiska wolnego od wszelkich szkodliwych warunków mieszkaniowych jak chociażby zły poziom wilgotności.

 

Dodatkowe doświadczenia przeprowadzono w pewnym budynku w Kassel, który został wzniesiony z gliny w roku 1985. Pomiary wilgotności przeprowadzano tam przez okres pięciu lat. Okazało się, że przeciętna wilgotność faktycznie utrzymywała się na poziomie 50%, a ewentualne wahanie wynosiło 5%. Zimna sypialnia, w której temperatura oscylowała od 12 do 18°C, miała od 55% do 65% wilgotności. W momencie gdy wilgotność wynosiła mniej niż 60% szukano źródeł które mogą wytworzyć parę wodną i tak po kąpieli otwierano drzwi od łazienki aby ściany z gliny mogły ją pochłonąć i oddać ją później tam gdzie było to konieczne.

 

Glina i jej właściwości wpływają na zdrowie

 

Wspomniane wcześniej właściwości gliny jednoznacznie oznaczają, że tynkowanie ścian gliną jest doskonałe dla zdrowia. Najlepsze wyniki zaobserwowano u dziecka chorego na astmę, które uczęszczało do przedszkola, w którym sufity wykonano z gliny. Trzy miesiące wystarczyły, aby dolegliwości całkowicie ustąpiły. Jeśli zatem chcesz żyć zdrowo i poznać wszystkie właściwości i zalety gliny to zdecyduj się na tynki gliniane w swoim domu!

Copyright © 2017. Wszystkie prawa zastrzeżone

Dane kontaktowe:

Łukasz Jaworski

tel. 663 777 459

e-mail: zdrowetynki@gmail.com