czy warto stosować tynki gliniane

 

GLINIANE TYNKI TO GWARANCJA NA DŁUGIE LATA

Glina, choć jest materiałem nieco zapomnianym, wciąż pełni ogromną rolę w budownictwie już od kilku tysięcy lat. Nowoczesne tynki gliniane dają nieograniczone możliwości do wykorzystania zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Co więcej glina ma wiele zalet i doskonałych właściwości, dzięki którym można uzyskać gładkie lub chropowate gliniane tynki.

 

Tynki gliniane właściwości

 

1. Przede wszystkim naturalne tynki gliniane się nie starzeją. Oznacza to, że nie posiadają daty ważności i można je przechowywać przez nieograniczony czas, a nawet w przypadku zamoknięcia można je wysuszyć i nadal będą nadawać się do użytku.

 

2. Tynk gliniany posiada także właściwości akumulacyjne. Poprzez swój ciężar bardzo dobrze pochłaniają ciepło, a w przypadku mocnego ochłodzenia pomieszczenia bardzo powoli je oddają.

 

3. Dodatkowym ważnym atutem jest pochłanianie dźwięków z uwagi na to, że naturalny tynk gliniany ma nierówną fakturę, która rozprasza wszelkie dźwięki.

 

4. Tynki gliniane mogą być stosowane na wszystkich rodzajach ścian np: z cegieł, pustaków ceramicznych i cementowych oraz na płytach gipsowo kartonowych. Są one układane na siatkach podtynkowych z juty lub trzciny - a więc na materiałach naturalnych.

 

domy z gliny producent tynków glinianych

 

5. Zalety tynku glinianego to także możliwość jego ponownego nakładania nawet jeśli jest on już wiele lat użytkowany. Wystarczy, że tynk gliniany zostanie ściągnięty ze ściany, zmieszany z wodą i położony jeszcze raz. Ta właściwość pozwala także zmianę faktury ściany według upodobań. W tym przypadku również wystarczy zmoczyć gliniany tynk i uformować im nowy wygląd.

 

Obecnie można uzyskać dowolny wygląd ściany ze względu na różny stopień uziarnienia. Ściany mogą być zatem wyraźne i chropowate, poprzez stosowanie tynku gruboziarnistego o grubości kruszywa około 2 mm, lub gładkie i delikatne dzięki użyciu tynku drobnoziarnistego o średnicy ziaren około 0,6 mm. 

 

Ze względu na możliwość położenia glinianego tynku praktycznie na każdym ze stosowanych materiałów budowlanych do budowy ścian każdy może zdecydować się na inwestycję w ekologiczny dom. Zalety tynku glinianego to także życie w zgodzie z naturą, więc warto stworzyć miejsce o czystej i bezpiecznej dla zdrowia atmosferze.

Copyright © 2017. Wszystkie prawa zastrzeżone

Dane kontaktowe:

Łukasz Jaworski

tel. 663 777 459

e-mail: zdrowetynki@gmail.com